Перперек или Перперикон?

Сподели сега

Кой подменя Българската ни идентичност в Перперек?

На този въпрос спокойно мога да отговоря – историците ни родни, по заповед на политически сили!
Да вземем един пресен пример – разкопките на Перперек, винаги и неизбежно оглавявани от проф. Овчаров в последните години.

За името на Перперек се спори, а то си е чисто Българско име – този връх ще да е бил местообиталище на птици, които народът ни и до днес нарича Перперица. Българският глагол пърпоря съществува и до днес. Пърпоря, перперица, Перперек – Върхът на Птиците Перперици. А също и върхът, където вятърът пърпори, промъква се между каменните сгради и издава пърпорещ звук. Перперешката река наблизо също е местообиталище на перпериците.

По-късно към името Перперек прибавят – окончанието –он, като си мислят, че така ще звучи по-гръцко. А забравят, че он е българско лично местоимение като той, като и двете местоимения се употребяват в България и до днес. А така наречените гърци някога са говорили Българския език и са се наричали Алените, по късно Елините, хората на Бог Слънце Ален.

Скалното светилище Перперек представлява планински масив, в който всяка педя от скалната повърхност е била обработена от човешка ръка. На самия връх са разположени: басейн със значителни размери за местоположението, скални тронове, просторни, изсечени в скалата помещения и пейки. Добре се проследява т.нар. „свещен път“, който води към т.нар. „голям храм“, помещение с вкопаване в скалното лоно на планината. Вътрешното пространство е проектирано на три нива. В най-източната част на храма е издялана фигура на лъв, стъпил на четирите си крака.
Лъвът според Древнобългарската духовност е символ на Бога на Светлината Слънцето. Ето защо този лъв е издълбан в най-източната част на древнобългарския храм – там, откъдето слънцето изгрява.

Както вече нееднократно съм говорила и в Youtube канала си, цялата Българска духовност, традиции, вярвания са основани върху почитанието на Бога Слънце и Неговата Майка Богинята на Светлината Бал / Бъл, кръстница на народа ни. Бог Слънце изобразяван като лъв, а неговата майка изобразявана като лъвица – това се вижда върху всички древни и антични артефакти по нашите земи. Например Древнобългарските жрици, яздещи лъвици, изобразени по сребърните съдове на Рогозенското съкровище.
Лъвът от Перперикон е от 5-4то хилядолетие преди христа. Това е още едно доказателство за силата и могъществото на Древните Българи и тяхната Слънчева духовност, датираща от най-дълбока древност.
Много мистични духовни познания са имали нашите деди Древните Българи. И са боготворели Слънцето като Бог, вдъхнал Човешката душа в човешкото тяло, създадено в каменно яйце в пещера в Балкана. За повече подробности можете да проследите моя филм за пещерата Магурата в Youtube канала ми.

Ето защо древният храм на Перперек е храм на Българския Бог Слънце, изобразяван като лъв и наричан БалАз / Белис, Бал Он / по-късно обезвучено в Аполон. Най-древния храм на Бог Слънце е открит в Северозападна България край село Оходен и е на 9000 години. Пак там са намерени и най-древните ритуални погребения на хора в света – 8-9000 години.

Напразно проф. Овчаров се опитва да нарече този древен храм, храм на виното и на Бог Дионис – Загрей. Тук ще отворя една скоба и ще поясня: Дионис е Българското име на Бог Слънце Да Он Аз / Даоназ със значение Даде / Да Той / Он Аза на Човешката душа. Бог Слънце даде Аза на човека според Древнобългарската митология и затова е наричан Даоназ, Аздал и др. А Българският Бог на виното се е наричал Загрей от хубавия български глагол Загрявам. Виното се е пиело зимата за Загряване / Загрей.

Древният храм на Перперикон е храм на Слънцето Бог на Древните Българи.

Публикация: Алия Ошо

Loading

By Иван Тренев

Да живееш, значи да се бориш-робът за свободата, а свободният за съвършенството” ( Яне Сандански)