ИЗ ДНЕВНИКА НА ДЕЙВИД ХЪНТЪР МИЛЪР ОТ ПАРИЖКАТА МИРНА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА СЪДБАТА НА МАКЕДОНИЯ

Сподели сега

ИЗ ДНЕВНИКА НА ДЕЙВИД ХЪНТЪР МИЛЪР ОТ ПАРИЖКАТА МИРНА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА СЪДБАТА НА МАКЕДОНИЯ

Дневникът на Дейвид Хънтър Милър (2 януари 1875, Ню Йорк – 21 юли 1961, Вашингтон), който той води по време на Парижката мирна конференция (1918-1919) все още е непознат на нашите историци и общественост. По време на Мирната конференция той е правен съветник на Американската делегация в Париж. Като служител в Държавния департамент (1929-1944) Д. Х. Милър ръководи Американската делегация на Хагската конференция през 1930 г. Д. Х. Милър подготвя и отпечатва две изключително ценни документални издания „Моят дневник от Парижката мирна конференция с документи“ в 21 тома (1924-1926) и „Договори и други международни актове на Съединените американски щати“ в 8 тома (1931-1948). /Цочо Билярски/

Документ № 12

Телеграма от 29 октомври 1918 г. до държавния секретар, Вашингтон

… (Стр.78-79)

XI. Румъния, Сърбия и Черна Гора трябва да бъдат евакуирани; окупираните територии трябва да бъдат върнати обратно; на Сърбия трябва да се даде свободен и сигурен излаз на море; отношенията между балканските държави трябва да бъдат определени по приятелски начин според исторически утвърдените принципи на народностна принадлежност; трябва да се дадат международни гаранции за политическата и икономическата независимост и териториалната цялост на балканските държави.

Това предложение се налага от събитията. Сърбия ще се превърне в Югославия с излаз на Адриатическо море. Румъния ще се сдобие с Добруджа, Бесарабия и вероятно Трансилвания. Тези две държави ще имат 11 или 12 милиона жители и ще бъдат много по-големи и силни от България.

България ще има в Южна Добруджа абсолютно същата граница, която тя имаше преди Втората Балканска война. Тя ще получи също така Тракия до линията Енос-Мидия, а може би дори до линията Мидия-Родосто. Македония ще бъде разделена след безпристрастна анкета. Линията, която може да се вземе като основа за анкетата, е южната линия на „Спорната зона“, която бе уговорена между Сърбия и България преди Първата Балканска война.

Албания би могла да бъде протекторат на Италия и нейните северни граници, тези установени от Лондонската конференция, могат да бъдат запазени. …

Loading

By Иван Тренев

Да живееш, значи да се бориш-робът за свободата, а свободният за съвършенството” ( Яне Сандански)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.