ЗАЩО Е ВРЕДНО ДЪЛГО ВРЕМЕ ДА РАБОТИТЕ РАБОТА, КОЯТО НЕ Е ВАШЕТО ПРИЗВАНИЕ
Вешето време и внимание трябва да принадлежат на онова дело, с което се занимавате, на което залагате и което ви носи печалба.
Можете разбира се, да придобиете нови навици, но
не бива да забравяте онова, което за вас е истински важно и ви носи печалба, което е вашата мисия.
Хоби или друга принудителна работа не бива да отнемат цялото ви време и внимание.
Великият химик Менделеев отлично майсторял куфари. Такова хоби имал. Но ако той много дълго и увлечено правеше куфари, не би станал химик, а майстор на куфари. Майстор на куфарното изкуство.
Мозъкът за дълъг период от време щеше да се пренастрои от химията на куфарния занаят. И тогава Менделеев щеше да загуби своята гениалност в областта на науката. Колкото и да се напрягаше след това, нямаше да върне своите способности. Дори да искаше да се занимава с химия, областта на интересите му щеше да се промени: закопчалки, кожа, лепило, дъна, кройки и заготовки – това щеше да бъде главното в този занаят.
Да се сменя сферата на дейност и много полезно. Това помага на мозъка да си почине, да добие нови полезни навици. Но превключването трябва да бъде временно.
Един голям финансист, много талантлив в своята област, бил скъперник – имал този недостатък.
Той купил за майка си дом извън града с голяма градина. Можел да наеме някой от селските жители да работят в нея, да копаят, садят зеленчуци, да прибират реколтата, но скъперникът финансист решил всичко да прави сам. И си казвал, че това е полезна дейност. Сам копаел, сеел, поливал, завъдил кози и много се увлякъл в тези занимания.
След един месец започнал да изглежда като Робинзон Крузо, Свършил много работа и страшно се уморявал. Интересувал се от торове, а козите започнал собственоръчно да дои; млякото продавал на съседите. Само че когато се върнал на работа, с ужас разбрал, че е затъпял. Напуснали го успехът, интуицията и късметът, които във финансовите дела са много важни. Всички мисли на финансиста били заети с козите и че трябва да вади картофите. Не можел да се избави от тези мисли. С мазолести пръсти се опитвал да натиска клавишите на компютъра, но всяко движение му носело загуби. Затова пък млякото на козите се увеличавало, а ягодите зреели…
Половин година финансистът възстановявал своите способности. Случили се много загуби, и то големи. Даже се наложило да живее с продуктите от натуралното стопанство, да продава козе мляко и ягоди.
След това нещата се оправили; финансистът наел помощници в стопанството от селото.
Академик Павлов препоръчвал човек да се сменя дейността си. Граф Лев Н. Толстой понякога обработвал земята, но рядко. Защото необходимо ли е един месец да пощиш земята, а да изоставиш основната си работа и да загубиш таланта и способностите си?! Можеш, разбира се, да придобиеш нови навици – умения на земеделец, но трудно ще се върнеш на предишното си ниво.
Затова не бива твърде много да се увличате по нещо друго.
Основното време и внимание трябва да принадлежат на онова дело, с което вие се занимавате и на което залагате. В тежки моменти можете да поработите физически, но е нужно да отделяте време и на основното си призвание. Да повтаряте на ум химически формули или да свирите, да пишете книги и статии или да танцувате – това е много важно. Но не бива да забравяте онова, което за вас е истински важно и ви носи печалба, което е вашата главна работа или мисия.
Не е важно дали кози ще развъждате или ще лежите на дивана – мозъкът безпощадно ще се настрои на този вид дейност, с която дълго и упорито се занимавате. А другите способности ще започнат да затихват.
Не бива много дълго и увлечено да майсторите куфари, ако не искате да бъдете майстор на куфари, а искате да бъдете велик химик или финансист, или музикант, или писател. Хоби или друга принудителна работа не бива да отнемат цялото ви време и внимание. Понякога е полезно да орете с плуг, но не много дълго, за да не се превърнете в Робинзон Крузо. Разбира се, ако това не е ваша цел и мечта.
Анна Кирьянова