Археолози откриха най-старата християнска реликва в България – амулет, който съдържа първото известно споменаване на Христос в региона.

Сподели сега

Край Дебелт(Дèбелт е село в Югоизточна България, област Бургас, община Средец) е открита най-старата християнска реликва в региона и може би на балканите.
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване.
Археолози откриха най-старата християнска реликва в България – амулет, който съдържа първото известно споменаване на Христос в региона. Този сребърен лист, датиращ от края на 2-ри до началото на 3-ти век след Христа, е открит в Националния археологически резерват Деултум-Дебелт. Някои български медии съобщиха за откритието още през март.
Римската колония Деултум край средецкото село Дебелт е основана през 7 век пр.н.е. Селището е играло важна роля в търговията между античните българи и гърци. Намира се близо до с. Дебелт и до река Средецка на западния бряг на Мандренското езеро. През 1 век сл. н. е. Римската империя анексира Деултум, преименува го на Colonia Flavia Pacis Deulte и го използва като селище за ветерани от Легион VIII Август.
Амулетът, намерен в разкопки на древно погребение, съдържа надписи под формата на кръст и писменост на древнобългарски с препратки към архангелите Михаил и Гавриил, както и към Христос като „Пазител“. Думата „Пазител“ изглежда като +ΡЄICTOC, като първата буква от името на Христос – X, е завъртяна на 45 градуса, за да образува кръст. Надписът на старогръцки е разчетен от епиграфа на археологическия екип и преподавател в Софийския университет гл. ас. д-р Николай Шаранков.Други учени твърдят обаче, че надписът е на рошката писменост на древните българи, от която произлиза Кирилицата по-късно!!!
Според изследователите този надпис подчертава ролята на Спасителя като защитник на хората и сочи, че ранните християни са били принудени да крият вярата си, за да избегнат преследване. Най-вероятно те са заровили амулета тайно, навивайки сребърния лист така, че да прилича на свитък.
Д-р Шаранков обяснява, че публичните надписи рядко разкриват религиозните вярвания на ранните християни. Те използвали фини символи като птици или риби или общи термини като „Бог“, за да избегнат привличането на внимание.

Loading

By Иван Тренев

Да живееш, значи да се бориш-робът за свободата, а свободният за съвършенството” ( Яне Сандански)