СЗО: Алкохолът няма да ви помогне по време на изолация

Сподели сега

Е кспертите предупредиха да не посягаме към алкохола, за да се справим с физическата изолация заради коронавируса, тъй като това може да има сериозни последици за психическото и физическото ни здраве.

Европейския клон на Световната здравна организация заяви, че разчитането на алкохол е „безполезна стратегия за справяне” с предизвикателствата на изолацията у дома. В същото време

Алкохолът е малко вероятно да помогне за облекчаване на стреса по време на пандемията и глобалното извънредно положение. Експертите препоръчват на хората да сведа до минимум безполезните стратегии за справяне със ситуацията като тютюнопушенето и употребата на алкохол.

Д-р Аиша Малик,служител в отдела за психично здраве на СЗО, казва: „За хора без зависимости употребата на вещества няма да помогне да се справят със стреса от самоизолацията. Те могат само да влошат нещата”. Тя е категорична, че за СЗО е важно

хората да се грижат за психическото си благосъстояние като се хранят здравословно, спортуват и спят правилно.

Д-р Малик добавя: „Когато останем у дома, рутината е много важна за създаването на усещане за структура. Минимизирането на безполезните стратегии за справяне със ситуацията, като употребата на тютюн или алкохол, също може да бъде важно за благосъстоянието и за минимизиране на влиянието върху нас на онова съдържание в новинарските емисии, което намираме за обезпокоително”.

заради пандемията. Мерките за социално дистанциране и изолация отдалечават хората от това, което искат да правят и ограничават възможността им да напуснат къщата.

Хората над 70 години и тези, които имат основни опасения за здравето, са помолени да не напускат къщата си, ако е възможно. Д-р Малик продължи: „По-възрастните хора и тези с придружаващи здравни състояния са определени като по-уязвими за Covid-19.

Психологическите признаци при възрастните може да включва тревожност, чувство на стрес или гняв, а въздействието му може да бъде особено трудно за по-възрастни, които могат да имат когнитивен спад или деменция.

Някои по-възрастни може би вече са били социално изолирани преди това и се чувстват самотни, което може да влоши психичното им здраве”.

Loading

By Иван Тренев

Да живееш, значи да се бориш-робът за свободата, а свободният за съвършенството” ( Яне Сандански)